Xon saroy afsonasi deb atalgan ushbu turar-joy majmuasi Yashnobod tumanida Cho’lpon ko’chasida yo’l bo’yida qad rostlagan. 16 qavatdan iborat majmua 2 qavatli yer osti avtuoturargohiga ham ega. Binolar monolit tipida qurilib, komfort sinfiga oiddir. Videokuzatuv tizimi, zamonaviy liftlar, bolalar maydonchasi, yashil hudud va sayr yo’laklari mavjud.
Majmua yaqinida 255-282-sonli maktab, 558-va 5-sonli maktabgacha ta’lim muassasasi, 31-chi poliklinika, korzinka supermarketi, mahalla fuqarolar yig’ini idorasi, davlat arxivi idorasi, milliy bank va ipak yo’li banki filiallari, kafe va oshxonalar, xususiy shifoxona va stomatologiya hamda boshqa turdagi bir nechta do’konlar mavjud.
1-2-3 va 4 xonali xonadonlar mavjud bo’lib, turlicha rejalashtirilsh loyihalariga ega. Shift balandligi 2,9 metr. Xonadonlar soni 1216 ta. Deysrli barcha xonadonda balkon mavjud. Xonadonlar qora suvoq holidao’z egalariga topshiriladi.

Жилой комплекс, названный «Xon Saroy afsonasi», расположен в Яшнабадском районе на улице Чулпон, вдоль дороги. Комплекс состоит из 16 этажей и включает двухуровневую подземную парковку. Здания построены по монолитной технологии и относятся к комфорт классу. На территории предусмотрены система видеонаблюдения, современные лифты, детская площадка, зелёные зоны и прогулочные дорожки.
Вблизи комплекса находятся школы №255 и №282, дошкольные учреждения №558 и №5, поликлиника №31, супермаркет Korzinka, здание махаллинского комитета, государственный архив, филиалы Национального банка и банка Ипак йули, кафе, столовые, частная клиника, стоматология и множество других магазинов.
Комплекс предлагает квартиры с 1, 2, 3 и 4 комнатами, которые имеют различные планировки. Высота потолков составляет 2,9 метра. Всего в комплексе предусмотрено 1216 квартир, почти каждая из которых оборудована балконом. Квартиры сдаются владельцам в состоянии «черновая отделка».